PL

PL

1 Niedziela Wielkiego Postu

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice będzie w każdy piątek po Mszy św. o godz. 9.00 rano i wieczorem o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych pięknych i ważnych nabożeństwach pasyjnych. Chcemy zaakcentować, że od najbliższego piątku będzie dodatkowo nabożeństwo Drogi Krzyżowej rano po Mszy św. o 9.00 Szczególnie zapraszamy osoby starsze i wszystkich, którym taka pora odpowiada.

1. Koronka do Bożego Miłosierdzia, dzisiaj jak zwykle o godz. 15.00, Później Msza św., a o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice będzie w każdy piątek po Mszy św. o godz. 9.00 rano i wieczorem o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych pięknych i ważnych nabożeństwach pasyjnych. Chcemy zaakcentować, że od najbliższego piątku będzie dodatkowo nabożeństwo Drogi Krzyżowej rano po Mszy św. o 9.00 Szczególnie zapraszamy osoby starsze i wszystkich, którym taka pora odpowiada…

2. Parafialne rekolekcje Wielkopostne będą w piątym tygodniu Wielkiego Postu tj. od 7 kwietnia. Nauki będzie głosił Ks. dr Piotr Kroczek wykładowca Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

3. W tym roku także w Krakowie zostały wyznaczone Kościoły Stacyjne na Wielki Post. Każdego dnia w wyznaczonym Kościele będzie Msza św. pod przewodnictwem Biskupa. Jest to taka dodatkowa okazja dla mieszkańców naszego miasta do przeżywania Wielkiego Postu. Nasza Bazylika też jest Kościołem Stacyjnym, nabożeństwo z tej okazji będzie dopiero w sobotę przed Niedzielą Palmową. Wykaz kościołów Stacyjnych jest na stronie internetowej i na tablicy Ogłoszeń.

4. Szczególnie w Wielkim Poście apelujemy o roztropną pomoc biednym. Pomagać trzeba i należy, ale lepiej, gdy wspieramy Instytucje, Caritas czy Klasztory, które bezpośrednio udzielają pomocy biednym i bezdomnym. Wtedy mamy pewność, że nasza ofiara została spożytkowana na rzeczywistą pomoc. W Krakowie sieć pomocy biednym jest bardzo dobra. Pragniemy też zaproponować formę pomocy biednym i bezdomnym: Siostry Felicjanki na ul. Smoleńsk 4 prowadzą Społeczną Kuchnie im. S. Samueli: Zamiast dawać żebrzącym pieniądze, które mogą przeznaczyć na alkohol i narkotyki, można im wykupić talon na ciepły posiłek. Talon na ciepły posiłek, pierwsze i drugie za 10.00 zł. Takie talony są do nabycia w naszej zakrystii lub kancelarii albo w kuchni na ul. Smoleńsk 4. To jest rzeczywista pomoc, bo bezdomni przynajmniej nie chodzą głodni. Dając im pieniądze, czasem więcej Im szkodzimy, niż pomagamy. Wszystkim parafianom i modlącym się w naszym kościele, dziękujemy za wrażliwe serce…Bóg zapłać. Każda zbiórka charytatywna w naszym Kościele spotyka się z wielkim zrozumieniem. Tak było w ostatnie niedziele – Hospicjum ALMA SPEI dla dzieci, Kuchnia P. Sawickiej, czy w Środę Popielcową, jako nasza jałmużna postna na pomoc dla potrzebujących parafian. Za Wasza ofiarność dziękujemy. Jeśli są takie celowe, charytatywne zbiorki, my wcześniej o tym informujemy z ambony. Wątpliwa jest tez pomoc anonimowym osobom żebrzącym na ulicy czy przed kościołem… Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszelką roztropną pomoc, otwarte serce, zaufanie i zrozumienie.

5. Jeszcze raz zapraszamy chętnych do czytania Słowa Bożego na Mszy św. w niedziele. Przed mszą św. w zakrystii można zapoznać się tekstem, który ma być czytany… i uzgodnić z kapłanem, który odprawia Mszę św.

6. Od jutra (11 marca) do środy młodzież ze szkół średnich z terenu naszej parafii będzie przeżywać swoje rekolekcje wielkopostne. Część nauk będzie w kościele a cześć w szkole. W środę w naszej Bazylice będzie msza św. dla młodzieży na zakończenie rekolekcji. Dokładny program rekolekcji znany jest młodzieży. W tych dniach rekolekcji postarajmy się towarzyszyć młodzieży naszą modlitwą.

7. W czwartek po wieczornej Mszy św. będzie Adoracja prowadzona przez Studentów Stypendystów Fundacji Dzieła |Nowego Tysiąclecia. Tematem adoracji będą słowa OCZYSZCZENI.

8. Spotkanie Zespołu Charytatywnego i wszystkich, którzy chcą pomagać samotnym i potrzebującym będzie w najbliższy piątek o godz. 17.00 w Domu Katechetycznym..

9. Zawsze w Wielkim Poście wspomagamy Polskich Misjonarzy. Ofiary na ten cel można składać w tym tygodniu do skarbony za ławkami.

10. Dzisiaj w tyle Kościoła jest do nabycia Gazetka CHIT w cenie 2 zł. Jest tam wiele cennych treści wprowadzających nas w przeżywanie Wielkiego Postu. Zachęcamy a by zabrać do swojej rodziny, a po przeczytaniu przekazać sąsiadom..

11. Na pierwszy tydzień i kolejne dni Wielkiego Postu, wszystkim życzymy Bożego Błogosławieństwa i dobrego wykorzystania tego szczególnego czasu łaski… Szczęść Boże.

12. Jeśli ktoś w środę popielcową nie uczestniczył w obrzędzie posypania głowy popiołem, a chce przyjąć ten znak pokuty, prosimy po Mszy św. podejść do ołtarza, tu księża będą posypywać głowy popiołem, poświęconym w środę popielcową.