1 Niedziela Wielkiego Postu

W tym tygodniu I Piątek miesiąca marca. Msze św. z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 8.00. wieczorem o godz. 18.30. i dodatkowa Msza św. dla dzieci i młodzieży o 17.30. Okazja do spowiedzi rano od 6.00 do 9.30. i wieczorem od 17.00 do 19.00.

1. Koronka do Bożego Miłosierdzia, dzisiaj jak zwykle o godz. 15.00, Później Msza św., a o godz.16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice będzie w każdy piątek po Mszy św. o godz. 9.00 rano i wieczorem o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych pięknych i ważnych nabożeństwach pasyjnych…Zachęcamy także do modlitwy każdego dnia po Mszy św. o godz. 9.00 przy Ołtarzu i Relikwiach św. Jana Pawła II. Wtedy można zyskiwać Odpust Zupełny z racji Kościoła Jubileuszowego.

2. Parafialne rekolekcje Wielkopostne w naszej Bazylice będą w piątym tygodniu Wielkiego Postu tj. od 29 marca.

3. W tym roku także w Krakowie zostały wyznaczone Kościoły Stacyjne na Wielki Post. Każdego dnia w wyznaczonym Kościele będzie Msza św. pod przewodnictwem Biskupa. Jest to taka dodatkowa okazja dla mieszkańców naszego miasta do przeżywania Wielkiego Postu. Nasza Bazylika też jest Kościołem Stacyjnym, nabożeństwo z tej okazji będzie w sobotę przed Niedzielą Palmową. Wykaz kościołów Stacyjnych jest na stronie internetowej i na tablicy Ogłoszeń.

4. W środę 4 marca Uroczystość św. Kazimierza Królewicza. U OO. Reformatów Suma odpustowa o 16.15. Wszystkim Solenizantom składamy życzenia i polecamy w modlitwie.

5. W tym tygodniu I Piątek miesiąca marca. Msze św. z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 8.00. wieczorem o godz. 18.30. i dodatkowa Msza św. dla dzieci i młodzieży o 17.30. Okazja do spowiedzi rano od 6.00 do 9.30. i wieczorem od 17.00 do 19.00.

6. W sobotę Msza św. oraz Nabożeństwo Wynagradzające do Niepokalanego Serca Matki Bożej o godz. 9.00. Tradycyjnie zapraszamy także rodziny, które oczekują na narodzenie dziecka i te małżeństwa, które modlą się o dar potomstwa w rodzinie. W sobotę po Nabożeństwie zmiana tajemnic żywego Różańca.

7. Jest jeszcze kilka miejsc na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu w maju, na świętowanie 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Dzisiaj w Zakrystii można się jeszcze zapisywać…..

8. Można tez jeszcze zapisać się na Pielgrzymkę do Lourdes, która jest planowana od 15 do 19 września tego roku…Informacje i zapisy w zakrystii..

9. Szczególnie w Wielkim Poście apelujemy o roztropną pomoc biednym. Pomagać trzeba i należy, ale lepiej, gdy wspieramy Instytucje, Caritas czy Klasztory, które bezpośrednio udzielają pomocy biednym i bezdomnym. Wtedy mamy pewność, że nasza ofiara została spożytkowana na rzeczywistą pomoc. W Krakowie sieć pomocy biednym jest bardzo dobra. Pragniemy też zaproponować formę pomocy biednym i bezdomnym: Siostry Felicjanki na ul. Smoleńsk 4 prowadzą Społeczną Kuchnie im. S. Samueli: Zamiast dawać żebrzącym pieniądze, które mogą przeznaczyć na alkohol i narkotyki, można im wykupić talon na ciepły posiłek. Talon na ciepły posiłek, pierwsze i drugie danie za 10.00 zł. Takie talony są do nabycia w naszej zakrystii lub kancelarii albo w kuchni na ul. Smoleńsk 4. To jest rzeczywista pomoc, bo bezdomni przynajmniej nie chodzą głodni. Dając im pieniądze, czasem więcej Im szkodzimy, niż pomagamy. Wszystkim parafianom i modlącym się w naszym kościele, dziękujemy za wrażliwe serce…Bóg zapłać. Każda zbiórka charytatywna w naszym Kościele spotyka się z wielkim zrozumieniem. Tak było w ostatnie niedziele – Stowarzyszanie św. Alberta z ul Reformackiej, Pani Sawicka z ul. Odrowąża na kuchnie dla biednych, czy w Środę Popielcową, jako nasza jałmużna postna na pomoc dla potrzebujących parafian. Za Waszą ofiarność dziękujemy. Jeśli są takie celowe, charytatywne zbiorki, my wcześniej o tym informujemy z ambony i polecamy osoby nam znane o słuszności i potrzebie pomocy…… Wątpliwa jest tez pomoc anonimowym osobom żebrzącym na ulicy, czy przed kościołem… Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszelką roztropną pomoc, otwarte serce, zaufanie i zrozumienie.

10. Spotkanie Zespołu Charytatywnego i wszystkich, którzy chcą pomagać samotnym i potrzebującym będzie w najbliższy czwartek o godz. 17.00 w Domu Katechetycznym..

11. Zawsze w Wielkim Poście wspomagamy Polskich Misjonarzy. Ofiary na ten cel można składać w tym tygodniu do skarbony za ławkami.

12. Dzisiaj w tyle Kościoła jest do nabycia Gazetka CHIT w cenie 2 zł.. Jest tam wiele cennych treści wprowadzających nas w przeżywanie Wielkiego Postu. Zachęcamy a by zabrać do swojej rodziny, a po przeczytaniu przekazać sąsiadom..

13. Z okazji 100-tnej rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II, Duszpasterstwa Akademickie w Krakowie organizują Kajakowy Spływ Stulecia w dniach 9-15 lipca. Zainteresowanych i ewentualnych sponsorów odsyłamy na stronę internetową…adres na plakatach i ulotkach, które są w tyle Kościoła.

14. Caritas Archidiecezji Krakowskiej od 30 lat służy potrzebującym w naszej diecezji, pomagając chorym, starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Ta pomoc nie byłaby możliwa bez wsparcia wiernych. Prosimy pamiętać o CARITAS, rozliczając podatek PIT11 i przekazać jeden procent podatku na Caritas, jako Organizacje Pożytku Publicznego. Konieczne informacje z na ulotkach…

15. W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, Biskupi zachęcają wiernych do zachowania spokoju, ale także ostrożności i koniecznej higieny, aby pomniejszyć ryzyko zachorowania.. Zawsze w czasie zagrożenia zdrowia i życia człowiek wierzący odwołuje się w modlitwie do Boga…. W tej intencji śpiewaliśmy dzisiaj po Komunii św. Suplikacje.. W naszych modlitwach prośmy, aby Bóg ochronił nas przed groźnym wirusem i chorobą…

16. W najbliższą niedzielę kazania będzie głosił Ks. Jerzy Iniewicz z Brześcia z Białorusi i będzie prosił o dobrowolne ofiary do puszek na dokończenie budowy kościoła.

17. Na pierwszy tydzień i kolejne dni Wielkiego Postu, wszystkim życzymy Bożego Błogosławieństwa i dobrego wykorzystania tego szczególnego czasu łaski….. Szczęść Boże.

18. Jeśli ktoś w środę popielcową nie uczestniczył w obrzędzie posypania głowy popiołem, a chce przyjąć ten znak pokuty, prosimy po Mszy św. podejść do ołtarza, tu księża będą posypywać głowy popiołem, poświęconym w środę popielcową.