PL

PL

10 Świątyń Jubileuszowych Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz ustanowił 10 kościołów w Archidiecezji Krakowskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w czasie Jubileuszu Miłosierdzia

Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz ustanowił 10 kościołów w Archidiecezji Krakowskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w czasie Jubileuszu Miłosierdzia:
– Katedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu,
– Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach,
– Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie,
– Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krakowie,
– Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile,
– Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
– Bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach,
– Kościół Parafialny św. Piotra Apostoła w Wadowicach,
– Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini,
– Kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Decyzja Metropolity Krakowskiego jest odpowiedzią na słowa papieża Franciszka, który wyraził pragnienie, by obchody Roku Świętego mogły być dla wszystkich wierzących prawdziwym spotkaniem z miłosierdziem Boga.

W specjalnym liście na temat Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Ojciec Święty napisał: „Aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia. Jednocześnie rozporządzam, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za Jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu. Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata”.

Rok Święty rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i pięćdziesiątą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II, a zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 r.

Źródło: Archidiecezja Krakowska