12 Niedziela Zwykła

W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji tej Uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

1. W naszej parafii, z racji przeżywanej w czwartek Uroczystości Bożego Ciała, dzisiaj o godz. 11.00 Uroczysta Suma, a później procesja Eucharystyczna ulicami parafii do czterech ołtarzy. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału. Niech to będzie okazja do uczczenia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i wyznania naszej wiary. Mszy św. będzie przewodniczył i procesje poprowadzi Ks. Marian Błaszczyk, nasz rodak, pochodzący z naszej parafii.. W tym roku Ks. Marian świętuje Jubileusz 25-lecia Kapłaństwa. Z tej okazji Ks. Jubilatowi życzymy zdrowia, kolejnych awansów i darów Bożych na dalsze lata życia kapłańskiego.

2. W ciągu tygodnia, Oktawa Bożego Ciała do czwartku. Każdego dnia po wieczornej Mszy św. procesja wokół Kościoła. Na zakończenie oktawy w czwartek uroczysta Msza św. z procesją. Po procesji poświęcenie wianków i błogosławieństwo małych dzieci. Serdecznie zapraszamy do udziału rodziców z małymi dziećmi…

3. Dzisiaj jak zwykle Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, później Msza św. i nabożeństwo czerwcowe.

4. Jutro 24 czerwca, w liturgii obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Msza św. za zmarłego proboszcza ks. Prałata Jan Czyrka, z okazji imienin dzisiaj o godz. 11.00 a także za zmarłych kapłanów z naszej parafii ks. Jana Kracika, Ks. Andrzeja Baczyńskiego i ks. Marka Leśniaka. Ta Msza św. została zamówiona przez członków Żywego Różańca – Róża Matki Bożej Różańcowej. Bardzo dziękujemy za modlitwę i pamięć o zmarłych kapłanach.

5. W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji tej Uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W sobotę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczyste msze św. z kazaniem w tym dniu będą o godz. 8.00, 9.00, 11.00 i 18.30. Składka w Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła przeznaczona jest na tzw. „świętopietrze”, czyli potrzeby Stolicy Apostolskiej.

7. W tym dniu obchodzą swoje imieniny: Ks. dr Piotr Studnicki, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim, Ks. dr Paweł Gałuszka także wykładowca i dyrektor Wydziału Rodzin i ks. Paweł Rybski, ekonom w Kurii Metropolitalnej. Księża mieszkają u nas i pomagają w duszpasterstwie w naszej parafii, serdecznie im za to dziękujemy. Imieniny obchodzi także Pan Organista Paweł Rymarczyk. Wszystkim Drogim Solenizantom życzymy obfitości Bożych łask oraz opieki swoich patronów. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkie solenizantki i solenizantów tego tygodnia.

8. Dzieciom młodzieży życzymy udanych wakacji. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, życzymy dobrego wypoczynku. Niech to będzie wypoczynek z Bogiem. Jako katolicy pamiętajmy w czasie wakacji o modlitwie każdego dnia, o Mszy św. w każdą niedzielę – to jest recepta na udane wakacje. Nawzajem obdarzajmy się życzliwością i dobrem. Wzajemna miłość i szacunek niech będą potwierdzeniem naszej wiary.


W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje – poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu z 17 czerwca br.

„W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny…+” – czytamy w oświadczeniu.

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca br. po każdej Mszy Świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”. Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

„Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?” – pytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił: „Zdecydowane „nie” mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących”. Abp Kupny dodał, że „pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii” i „atak na wszystko to, co dla nas najświętsze”.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W dzisiejszą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.