PL

PL

15 Niedziela Zwykła

Od dzisiaj, z racji tygodnia św. Krzysztofa będziemy modlili się w intencji, o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Natomiast w przyszłą niedzielę po mszach św. będzie poświęcenie pojazdów mechanicznych. W ramach akcji „Niesiemy Dobrą Nowinę Drogami Świata” organizowanej przez MIVA Polska przy Episkopacie Polski przez wpłacenie 1 grosza za szczęśliwie przejechany kilometr będziemy mogli wesprzeć zakup środków transportu dla Misjonarzy. Szczegóły akcji są na plakacie przy wejściu do kościoła.

1. Dzisiaj o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a potem Msza św.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominali:
– w czwartek bł. Czesława, prezbitera
– w sobotę św. Marii Magdaleny

3. W przyszłą niedzielę przybędzie do nas Młodzieżowy Chór Orkiestry Dętej z parafii św. Floriana w Chorzowie. Będą grać na Mszy św. o 15.15, a później będzie krótki Koncert. Informacje o koncercie są także na plakacie przy wejściu do Bazyliki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

4. Od dzisiaj, z racji tygodnia św. Krzysztofa będziemy modlili się w intencji, o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Natomiast w przyszłą niedzielę po mszach św. będzie poświęcenie pojazdów mechanicznych. W ramach akcji „Niesiemy Dobrą Nowinę Drogami Świata” organizowanej przez MIVA Polska przy Episkopacie Polski przez wpłacenie 1 grosza za szczęśliwie przejechany kilometr będziemy mogli wesprzeć zakup środków transportu dla Misjonarzy. Szczegóły akcji są na plakacie przy wejściu do kościoła. Ofiary na pomoc dla Misjonarzy można składać w skarbonce za ławkami..

5. Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia, a solenizantom i solenizantkom opieki swoich patronów. Szczęść Boże.


Słowo Metropolity Krakowskiego

Drogie Siostry, drodzy Bracia w Chrystusie!

Rozpoczął się czas wakacji. Jak zawsze dla wielu jest on okazją do odpoczynku, zmienienia codziennego harmonogramu dnia. Okres wakacji jest również czasem odkrywania Boga w otaczającym nas świecie i w drugim człowieku. Nie zmarnujmy tego czasu. Zwracam się do Was z serdecznym zaproszeniem do wzięcia udziału w tegorocznej 37. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę, która obędzie się w dniach 6-11 sierpnia. Wspólnoty spoza Krakowa na pątniczy szlak wyruszą wcześniej.

Piesza pielgrzymka to przede wszystkim niepowtarzalna okazja do otworzenia się na Boże działanie w naszym życiu. Codzienna wędrówka w grupie pątników – wypełniona Eucharystią, modlitwą, śpiewem, chwilami zadumy nad rozważanym Słowem Bożym – pozwala na nowo rozpalić w sercu płomień wiary, o który powinniśmy się troszczyć na każdym etapie naszego życia. Jednocześnie piesza pielgrzymka pozwala na nowo odkryć piękno świata. W końcu – czas pielgrzymki – to również wspaniała możliwość do budowania nowych relacji z innymi ludźmi, którzy idąc wspólnie na Jasną Górę uczestniczą w swoistych rekolekcjach w drodze.

W tym roku pielgrzymować będziemy pod hasłem „Idźcie i głoście”. Nasze wędrowanie do stóp Czarnej Madonny nie będzie zatem tylko kroczeniem przed siebie, ale będzie głoszeniem innym ludziom orędzia o Bogu, który jest Miłością. Podczas drogi wsłuchiwać się będziemy w konferencje, które pomogą nam w jeszcze lepszym przeżywaniu sakramentu pokuty i pojednania – sakramentu Bożego Miłosierdzia. Pragniemy bowiem, aby codzienne świadectwo naszej wiary nie wypływało tylko z przyswojonej kiedyś teorii, ale przede wszystkim z bezpośredniego doświadczenia Bożej Miłości. Pragniemy, aby wszyscy, którzy zobaczą naszą więź z Bogiem, zostali do Boga pociągnięci i przez Niego umocnieni.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka odbywać się będzie w roku szczególnych rocznic. Do 8 września trwają na Jasnej Górze obchody 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Korony dla Matki Bożej przesłał papież Klemens XI w 1717 r. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Od maja do października 2017 r. obchodzimy w całym Kościele 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Podczas swojej podróży apostolskiej do Portugalii Ojciec Święty Franciszek kanonizował dwójkę wizjonerów z Fatimy – Franciszka i Hiacyntę. Obecny rok jest obchodzony w naszej Ojczyźnie jako Rok św. Brata Alberta – ustanowiony z okazji przypadającej w grudniu 2016 r. 100. rocznicy jego śmierci. Dla św. Brata Alberta Matka Boża z Jasnej Góry była szczególną Orędowniczką i Opiekunką. To właśnie Jej jasnogórski wizerunek znajduje się w każdym domu zakonnym Sióstr i Braci Albertynów, bo jak pisał św. Brat Albert: „Ta Matka Boska Częstochowska jest waszą Fundatorką. Pamiętajcie o tym. Ona mnie prowadziła przez całe życie”.

Jeszcze raz gorąco i serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Polećmy się wszyscy opiece Tej, która od tylu już lat nieustannie „otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową, broni go w niebezpieczeństwach, udziela mu pociechy w utrapieniach i wspiera go w dążeniu do wiecznej ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański”.

Na czas przygotowań do pielgrzymki z serca błogosławię

Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski