PL

PL

2 Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

W sobotę 4 maja – będziemy obchodzić Uroczystość Odpustową ku czci naszego Patrona Św. Floriana.

1. Dzisiaj w całym Kościele obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia.
W naszej Bazylice o godz. 15.00 będzie uroczysta Koronka do Bożego Miłosierdzia a później jak zwykle Msza św. o godz.15.15. Główne uroczystości odbywają się w ŁAGIEWNIKACH informacje na plakatach i na stronie internetowej Sanktuarium.

2. Dzisiaj rozpoczyna się 75 Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Każdego dnia na Mszy św. wieczornej będziemy się modlić za biednych i potrzebujących, szczególnie za Wolontariuszy, Zespoły Charytatywne i za CARITAS Polska, która organizuje pomoc w naszej Ojczyźnie i Archidiecezji Krakowskiej dla bezdomnych, dla chorych, starszych i potrzebujących.

3. Jutro rozpoczęcie Nowenny przed Uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którą będziemy odprawiać przez dziewięć dni wieczorem po nabożeństwie majowym.

4. We wtorek w naszej Bazylice po wieczornej Mszy św. będzie już pierwsze Nabożeństwo majowe. W ciągu tygodnia Majówki będą wieczorem po Mszy św.

5. W środę 1 maja – wspomnienie św. Józefa Robotnika. W modlitwie pamiętajmy o wszystkich ludziach pracy.

6. W piątek – 3 maja Uroczystość Królowej Polski. Będziemy prosić Maryję w intencji Ojczyzny i za wszystkich Polaków żyjących w kraju i zagranicą. Msze św. w naszej Bazylice będą odprawiane, jak w każdą niedzielę.

7. Najbliższy piątek, to pierwszy piątek miesiąca maja. Okazja do spowiedzi na Mszach św. W ten piątek z racji Uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. W sobotę 4 maja – będziemy obchodzić Uroczystość Odpustową ku czci naszego Patrona Św. Floriana. Msze św. będą jak każdego dnia, od godz. 6.00 do 8.00 co pół godziny. O godz. 9.00 Msza św. – w intencji Korporacji Kominiarzy Oddział Kraków o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Floriana dla kominiarzy i ich rodzin. O godz. 12.00 Suma odpustowa, którą odprawi Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski. Na tej Mszy św. będą zaproszeni kapłani, nasza kapituła kolegiacka, a przede wszystkim Strażacy z Państwowej Wojewódzkiej i Miejskiej Straży Pożarnej oraz delegacje z Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Małopolski, którzy każdego roku u św. Floriana wypraszają błogosławieństwo dla swojej trudnej pracy i w ten sposób rozpoczynają świętować doroczny Dzień Strażaka. Zapowiedzieli też swój udział Strażacy ze Słowacji i z Czech, którzy otrzymają relikwie św. Floriana. Zapraszamy wszystkich parafian, niechaj ta uroczystość złączy nas we wspólnej modlitwie ku czci naszego patrona św. Floriana Męczennika. Po tej mszy św. będzie Procesja Eucharystyczna na Plac Matejki pod pomnik Grunwaldzki i z powrotem do kościoła. Bardzo prosimy asysty na procesje, do obrazów i feretronów. W ten sposób chcemy zamanifestować swoją wiarę i przywiązanie do Kościoła i Parafii.

9. W liturgii, w tym tygodniu, będziemy jeszcze wspominać: – w poniedziałek – św. Katarzyny Sieneńskiej dra Kościoła, patronki Europy, – we wtorek Uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, patrona Polski, – w czwartek – św. Atanazego, bpa i doktora Kościoła – w niedzielę św. Stanisława Kazimierczyka, kapłana.

10. W pierwszą sobotę Nabożeństwo Wynagradzające do Niepokalanego Serca Matki Bożej po Mszy św. o godz. 9.00. Tradycyjnie zapraszamy także rodziny, które oczekują na narodzenie dziecka i te małżeństwa, które modlą się o dar potomstwa w rodzinie. Po nabożeństwie zmiana tajemnic Żywego Różańca

11. W sobotę księża odwiedzą chorych w domu. Adresy prosimy zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii.

12. Wszystkim, życzymy na dzisiaj i cały świąteczny tydzień opieki Matki Bożej i św. Floriana naszego Patrona… Szczęść Boże.