2 Niedziela Zwykła

Za tydzień 24 stycznia w kościołach w Polsce będzie obchodzona Niedziela Słowa Bożego – tzw. Niedziela Biblijna. Wyeksponowana na pulpicie Księga Pisma Świętego będzie nam przypominać o Jego wartości i znaczeniu oraz o potrzebie czytania i rozważania Słowa Bożego w naszych rodzinach.

1. Dzisiaj o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 15.15 Msza święta.

2. W liturgii w tym tygodniu wspominać będziemy:
– we wtorek św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
– w czwartek św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. W tym dniu składamy życzenia i ogarniamy modlitwą nasze Babcie. Dla żyjących prosimy o Boże błogosławieństwo, a za zmarłe Babcie modlimy się o dar nieba i życia wiecznego.

3. W naszej Archidiecezji rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan. Z uwagi na pandemię w tym roku nie będzie w naszej Bazylice Nabożeństwa Ekumenicznego jak bywało w poprzednich latach. Każdego dnia będziemy się modlić w tej intencji na Mszy św. wieczornej.
Za tydzień w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach, będzie Mszę św.. i modlitwa ekumeniczna o jedność Chrześcijan, uczestniczyć w niej będą także Księża, Pastorzy i Liderzy innych wspólnot chrześcijańskich. Więcej informacji jest na stronie internetowej naszej Archidiecezji i Sanktuarium.

4. Za tydzień 24 stycznia w kościołach w Polsce będzie obchodzona Niedziela Słowa Bożego – tzw. Niedziela Biblijna. Wyeksponowana na pulpicie Księga Pisma Świętego będzie nam przypominać o Jego wartości i znaczeniu oraz o potrzebie czytania i rozważania Słowa Bożego w naszych rodzinach.

5. Od 1 do 19 lutego odbędzie się rekrutacja do Przedszkola Nr 2 Sióstr Miłosierdzia przy ul. Warszawskiej 6 w Krakowie. Zainteresowanych Rodziców Siostry zapraszają do kontaktu z Przedszkolem. Szczegóły na plakacie.

6. Przyszła niedziela będzie także DNIEM solidarności Chorwacją, którą nawiedziło w ostatnich dniach trzęsienie ziemi. Modlitwą i ofiarami będziemy wspierać poszkodowanych. Ofiary w naszym Kościele będzie można składać do skarbonki za ławkami. Więcej informacji jak pomagać, jest stronie internetowej Archidiecezji i naszej parafii.

7. Wszystkim obecnym dzisiaj na Mszy świętej i tym, którzy z nami łączą po przez Internet, życzymy dobrej niedzieli, błogosławionego tygodnia i opieki Matki Bożej na każdy dzień. W naszych rodzinach, te dni przeżywajmy jeszcze w atmosferze pięknych POLSKICH KOLĘD …. Szczęść Boże….


SOLIDARNI Z CHORWACJĄ

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do biskupów diecezjalnych z prośbą o przeprowadzenie zbiórki. Wpływy zostaną za pośrednictwem Caritas Polska przekazane na pomoc poszkodowanym. Tym samym akcja pomocy Chorwatom, ogłoszona przez Caritas Polska nazajutrz po kataklizmie w mieście Petrinja, nabrała nowego wymiaru.

– Według pierwszych doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi w Chorwacji zginęło siedem osób, a tysiące musiało opuścić swe domy, przy czym miejscowe władze podkreślały, że nie jest to ostateczny bilans tragedii. Już 30 grudnia podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tys. zł i uruchomieniu zbiórki SMS-owej, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tys. zł. Jednocześnie na nasze apele o przyłączenie się do akcji pomocy Chorwatom zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski. Decyzja przewodniczącego Episkopatu nadaje tej spontanicznej inicjatywie zorganizowany, ogólnokrajowy charakter. Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i przypomina, że odzew Polaków na apele o wsparcie w podobnych przypadkach jest bardzo duży.

– Kiedy organizowaliśmy akcję pomocową po sierpniowym wybuchu chemikaliów w Bejrucie, w krótkim czasie udało się zebrać ponad 9 mln zł. Ofiarność naszych rodaków pozwoliła na zapewnienie znaczącego wkładu w odbudowę miasta po zniszczeniach, wysłaliśmy też dwa transporty pomocy humanitarnej – wylicza ks. Marcin Iżycki. – Jestem przekonany, że wobec tragedii, która dotknęła Chorwację, kraj tak bliski sercom wielu Polaków, również nie pozostaniemy obojętni – dodaje dyrektor Caritas Polska.

O formie i sposobie przeprowadzenia zbiórek 24 stycznia w poszczególnych diecezjach zdecydują biskupi diecezjalni. Już dzisiaj można również przyłączyć się do akcji, przekazując środki bezpośrednio Caritas Polska.

Jak pomóc?

Wysyłając SMS o treści CHORWACJA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł),
dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl,
wpłacając dowolną kwotę na konto nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem CHORWACJA.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.


Wojewoda Małopolski przekazuje informację, której całość jest umieszczona na naszej stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń:

W miniony piątek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Już jutro rozpoczniemy szczepienia pierwszych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Osoby, które mają pytania lub chcą uzyskać więcej informacji, mogą skorzystać z bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii – pod numerem telefonu 989.

Jednocześnie osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień oraz osoby z niepełnosprawnościami, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez gminy.

 Czytaj cały list…