PL

PL

Uroczystość Najświętszej Trójcy

W Parafii św. Floriana, wracamy do starej tradycji, Procesji Kleparskiej, która odbywała się w niedzielę Oktawy Bożego Ciała. Z tej racji, że w czwartek, w Boże Ciało wielu z nas będzie na procesji Centralnej w Rynku Głównym, dlatego w naszym kościele nie będzie już procesji po południu jak w poprzednich latach, ale przeniesiemy procesje na niedzielę 7 czerwca. Tak, więc za tydzień w naszej bazylice będzie uroczysta Msza św. o godz. 11.00 po przewodnictwem Ks. dra Andrzeja Scąbra, który w tym roku obchodzi srebrny Jubileusz, 25-lecie kapłaństwa. Przed Mszą św. dostojnemu Jubilatowi złożymy życzenia i gratulacje. Po Mszy św. będzie procesja do czterech ołtarzy z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii, jak w poprzednich latach: ul. św. Filipa, ul. Krótką, Krzywą, przez Rynek Kleparski, ul Paderewskiego, pl. Matejki i ul. Kurniki i na plac kościelny. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich parafian: Zgromadzenia Zakonne, Strażaków, Kolejarzy i tych, którzy związani są z naszą bazyliką. Zapraszamy asysty do niesienia feretronów, sztandarów, zapraszamy także dzieci do sypania kwiatów… Pamiętajmy, że udział w Procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem naszej wiary i uwielbieniem Chrystusa Eucharystycznego.

 

Zaproszenie do udziału w procesji Bożego Ciała…

1. W Uroczystość Najświętszej Trójcy kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Dziś O godz. 15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia. Po mszy św. o 15.15 zakończenie Nabożeństw Majowych.

2. W liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Justyna męczennika, w środę – św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy, w piątek św. Bonifacego.

3. W czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Poniżej zaproszenie Ks. Kardynała na procesję centralną z Wawelu i na Rynek Główny.

4. W Parafii św. Floriana, wracamy do starej tradycji, Procesji Kleparskiej, która odbywała się w niedzielę Oktawy Bożego Ciała. Z tej racji, że w czwartek, w Boże Ciało wielu z nas będzie na procesji Centralnej w Rynku Głównym, dlatego w naszym kościele nie będzie już procesji po południu jak w poprzednich latach, ale przeniesiemy procesje na niedzielę 7 czerwca. Tak, więc za tydzień w naszej bazylice będzie uroczysta Msza św. o godz. 11.00 po przewodnictwem Ks. dra Andrzeja Scąbra, który w tym roku obchodzi srebrny Jubileusz, 25-lecie kapłaństwa. Przed Mszą św. dostojnemu Jubilatowi złożymy życzenia i gratulacje. Po Mszy św. będzie procesja do czterech ołtarzy z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii, jak w poprzednich latach: ul. św. Filipa, ul. Krótką, Krzywą, przez Rynek Kleparski, ul Paderewskiego, pl. Matejki i ul. Kurniki i na plac kościelny. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich parafian: Zgromadzenia Zakonne, Strażaków, Kolejarzy i tych, którzy związani są z naszą bazyliką. Zapraszamy asysty do niesienia feretronów, sztandarów, zapraszamy także dzieci do sypania kwiatów… Pamiętajmy, że udział w Procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem naszej wiary i uwielbieniem Chrystusa Eucharystycznego.

5. W oktawie Bożego Ciała po wieczornej Mszy św. każdego dnia, od piątku, będzie procesją wokół Kościoła. Zapraszamy asysty, ministrantów i dzieci.

6. W tym tygodniu I piątek i I sobota miesiąca czerwca. Msze św. wotywne jak zwykle, w piątek o 8.00 i 18.30, dodatkowa o godz. 17.30 a w sobotę rano o godz. 8.00. Na tę Mszę Św. zapraszamy rodziny oczekujące na narodzenie dziecka.
W piątek okazja do spowiedzi rano do 9.30 oraz wieczorem od godz. 17.00.

7. Do chorych w domu z sakramentami św. udajemy się w sobotę 6 czerwca. Adresy prosimy zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii.

8. W sobotę 6 czerwca jest Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę do Częstochowy. Z naszej parafii jedziemy autobusem, wyjazd w sobotę o godz. 7.00 rano, sprzed Kościoła.

9. Ks. Jarosław Chlebda, nasz wikariusz, w tym tygodniu, w czwartek będzie świętował 10 rocznice Święceń Kapłańskich. Otaczamy Go modlitwą i życzymy Bożego Błogosławieństwa na dalsze lata życia kapłańskiego.

10. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i obfitych darów Bożych do dawania świadectwa wiary w tych najbliższych dniach…. Szczęść Boże.


Zaproszenie do udziału w procesji Bożego Ciała

Drodzy Bracia i Siostry, pragnę zwrócić się do Was z zaproszeniem do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała, która odbędzie się 4 czerwca br.

Wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem na ulice i place królewskiego Miasta Krakowa, aby wyznać naszą wiarę i prosić Zbawiciela o Jego błogosławieństwo.

Procesja rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską, po czym drogą królewską przejdzie na Krakowski Rynek. Zatrzymując się przy kolejnych czterech ołtarzach zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej, będziemy rozważać Słowo Boże i modlić się w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.

Oczekując na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia, chcemy prosić o dar miłosiernej miłości Boga dla nas i świata całego. W Roku Życia Konsekrowanego będziemy dziękować za dar takiej posługi w Kościele i prosić Jezusa Najwyższego Kapłana, o nowe powołania kapłańskie w Kościele Krakowskim. Naszą modlitwą chcemy również objąć małżeństwa i rodziny, a także młodzież i wszelkie podejmowane działania duchowe i organizacyjne, związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, które już w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

Nie zabraknie także modlitwy, w intencji Ojczyzny i wszystkich jej trudnych spraw, zanoszonych przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych naszego Miasta.

Po zakończeniu procesji, przed Bazyliką Mariacką, zostanie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli w Niej uczestniczyć na wzgórzu wawelskim.

Proszę, aby w procesji Bożego Ciała uczestniczyły reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie, młodzież.

Zapraszając wszystkich do udziału w procesji Bożego Ciała, z serca Wam błogosławię.

+ Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Arcybiskup Krakowski