W przyszłą niedzielę wieczorem – ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. O godz. 18.00 będzie Różaniec Fatimski, później Msza św. i procesja wokół Bazyliki z figurką Matki Bożej. W czasie nabożeństwa będziemy modlić się o pokój na świecie, za Ojca św. Franciszka i za Ojczyznę. Nabożeństwo tradycyjnie zakończymy przy tablicy upamiętniającej prace i pobyt w naszej parafii Ks. dra Karola Wojtyły, dzisiaj św. Jana Pawła II papieża. Tym bardziej, że w tym roku wspominamy 70 rocznicę przybycia Ks. dra Karola Wojtyły na wikariusza naszej Parafii. To wydarzenie będziemy uroczyście świętować w następnym tygodniu w środę, 16 października pod przewodnictwem ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Więcej informacji podamy za tydzień… Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na zakończenie Nabożeństw Fatimskich w przyszłą niedzielę i na środę 16-tego października.
1. Dzisiaj o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaś po mszy św. o 15.15 będzie uroczysty Różaniec z procesją Eucharystyczną do 5 ołtarzy. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich, a szczególnie osoby z Żywego Różańca. Nabożeństwo Różańcowe w naszej Bazylice w ciągu tygodnia, codziennie odprawiamy o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.
2. W tym tygodniu wspominamy:
– w poniedziałek – Matki Bożej Różańcowej
– we środę liturgiczne Święto Bł. Wincentego Kadłubka, Biskupa
– w czwartek Bł. Marii Angeli Truszkowskiej.
– w piątek św. Jan XXIII, papieża
– w sobotę wspomnienie bł. Jana Beyzyma, kapłana
3. Jutro w poniedziałek po wieczornej Mszy św. Siostry Nazaretanki z ul. Warszawskiej poprowadzą modlitwę w intencji rodzin naszej parafii… Serdecznie zapraszamy…., a Siostrom dziękujemy za tę cenną inicjatywę.
4. W najbliższy piątek po wieczornej Mszy św. w naszej Bazylice będzie Koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Artystów z Norwegii i Polaków tam mieszkających…
5. Za tydzień 13 października w całej Polsce będzie obchodzony XIX Dzień Papieski pod hasłem: ,,Wstańcie Chodźmy”. Przed kościołem będą zbierane ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia, czyli na pomoc w kształceniu utalentowanej, a niezamożnej młodzieży z małych miejscowości w naszej ojczyźnie. Jest to żywy pomnik św. Jana Pawła II w Polsce. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają materialnie i duchowo to niezwykłe dzieło.
6. W przyszłą niedzielę wieczorem – ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. O godz. 18.00 będzie Różaniec Fatimski, później Msza św. i procesja wokół Bazyliki z figurką Matki Bożej. W czasie nabożeństwa będziemy modlić się o pokój na świecie, za Ojca św. Franciszka i za Ojczyznę. Nabożeństwo tradycyjnie zakończymy przy tablicy upamiętniającej prace i pobyt w naszej parafii Ks. dra Karola Wojtyły, dzisiaj św. Jana Pawła II papieża. Tym bardziej, że w tym roku wspominamy 70 rocznicę przybycia Ks. dra Karola Wojtyły na wikariusza naszej Parafii. To wydarzenie będziemy uroczyście świętować w następnym tygodniu w środę, 16 października pod przewodnictwem ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Więcej informacji podamy za tydzień… Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na zakończenie Nabożeństw Fatimskich w przyszłą niedzielę i na środę 16-tego października.
7. Za tydzień w poniedziałek 14 października o godz. 19.00 będzie Wieczór Uwielbienia z Muzyką Gospel…
8. Bardzo dziękujemy Siostrom Duchaczkom za Animacje Misyjne z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który w tym roku ogłosił Ojciec św. Franciszek. Przez to Papież przypomina wierzącym na całym Świecie o Odpowiedzialności za Misje i za Misjonarzy. Starajmy się wspierać Misje swoją modlitwą i ofiarami. W tyle kościoła, za ławkami do skarbony można złożyć ofiarę na Misje, które prowadzą SS. Duchaczki.
9. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli i Bożego Błogosławieństwa… Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej w rodzinach. W tym tygodniu i w najbliższa niedzielę, w dniu wyborów, prosimy o modlitwę za naszą Ojczyznę.
Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
przed wyborami parlamentarnymi 2019
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
Zbliżające się wybory parlamentarne są dla mnie sposobnością do przypomnienia kilku podstawowych zasad Katolickiej Nauki Społecznej, dotyczących odpowiedzialności katolików za życie polityczne.
Zachęcając do udziału w wyborach pragnę najpierw przypomnieć, że z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych.
W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego kandydata należy wziąć pod uwagę: jego prawość moralną, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie. Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby. Wybór takich kandydatów daje większą szansę na integralny i solidarny rozwój naszego kraju.
Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że – w zakresie porządku spraw doczesnych – także między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne – ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym – nie mogą być przedmiotem „negocjacji”. Jak to wielokrotnie przypominali papieże, m.in. św. Jan Paweł II, a ostatnio Papież Franciszek, katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego.
Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych w Polsce – możliwe i konieczne jest budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku oraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy więc emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem.
Zachęcam każdego do udziału w modlitwie o owocny przebieg głosowania. Życzę wszystkim, aby okres kampanii został zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ile raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach jej integralnego rozwoju. A zwycięzców wyborów proszę o to, aby stali się prawdziwymi „narzędziami pokoju i pojednania”.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy
Warszawa, 1 października 2019 roku
Źródło: KEP