7 Niedziela Zwykła

W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W naszym Kościele Msze św. z posypaniem głów popiołem będą o godz. 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 9.00 o 17.00 i wieczorna o godz.18.30 i o 20.00. W Środę Popielcową obowiązuje post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, a dorosłych od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły, czyli można spożywać jeden posiłek do syta i dwa razy lekkie. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. W środę popielcową na Mszach św. tradycyjnie będą zbierane ofiary na pomoc dla biednych – jako nasza jałmużna postna.

1. Koronka do Bożego Miłosierdzia dzisiaj jak zwykle o godz. 15.00, później Msza święta.

2. W wielu parafiach odbywają się 40-godzinne Nabożeństwa Eucharystyczne. W naszym Kościele jest Całodzienna Adoracja, dlatego nie organizujemy już dodatkowego nabożeństwa, ale zachęcamy już dzisiaj i w najbliższe dni do szczególnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Od jutra Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów. W poniedziałek i we wtorek na rozpoczęcie i na zakończenie Adoracji, odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencjach: o ducha pokuty i o trzeźwość w rodzinach i jak codziennie przed wieczorna Mszą św. modlić się będziemy litanią do św. Jana Pawła II.

3. W najbliższą środę rozpoczyna się Wielki Post. W naszym Kościele Msze św. z posypaniem głów popiołem będą o godz. 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 9.00 o 17.00 i wieczorna o godz.18.30 i o 20.00. W Środę Popielcową obowiązuje post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, a dorosłych od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły, czyli można spożywać jeden posiłek do syta i dwa razy lekkie. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. W środę popielcową na Mszach św. tradycyjnie będą zbierane ofiary na pomoc dla biednych – jako nasza jałmużna postna.

4. W Wielkim Poście tradycyjnie będziemy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Droga Krzyżowa będzie w każdy piątek rano po Mszy św. o godz. 9.00 i przed wieczorną mszą św. o godz. 18.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedziele o godz. 16.00. Już w najbliższy piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową rano i wieczorem. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski ten Pierwszy Piątek Wielkiego Postu w Polsce przeżywać będziemy, jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, także przez duchownych. Wszystkie modlitwy i Drogę Krzyżową w najbliższy piątek będziemy ofiarować w tej intencji.

5. Jak już wiemy, z okazji Jubileuszu 100-tnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Penitencjaria Apostolska w Rzymie udzieliła Odpustu Zupełnego wiernym pielgrzymującym i nawiedzającym w tym roku naszą Bazylikę, w której wikariuszem był ks. dr Karol Wojtyła. Od Wielkiego Postu zapraszamy, do naszej Bazyliki każdego dnia na modlitwę przy ołtarzu i relikwiach świętego Jana Pawła II, aby przygotowując się do Jubileuszu, zyskiwać Odpust Zupełny, który możemy, ofiarować także za dusze w czyśćcu cierpiące i zmarłych z naszych rodzin, a przede wszystkim podążać za św. Janem Pawłem drogami świętości.
Zgodnie z poleceniem Metropolity, przed wieczorną Mszą św. w Kaplicy Adoracji już od Adwentu trwa Maraton Modlitewny za wstawiennictwem św. Jana Pawła.
Od Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 9.00 każdego dnia będziemy modlić się przy ołtarzu i relikwiach św. Jana Pawła II i wtedy będzie można zyskiwać Odpust Zupełny.

Aby zyskać odpust zupełny:
– należy nawiedzić naszą świątynię, 
– wzbudzić w sobie intencje zyskania takiego odpustu,
– należy być w stanie łaski uświęcającej, odrzucić przywiązanie do grzechu,
– należy uczestniczyć w modlitwie i rozważaniu przy Relikwiach św. Jana Pawła II,
– odmówić modlitwę Ojcze nasz i Wierzę w Boga Ojca…,
– pomodlić cię w intencjach Kościoła i za obecnego Papieża Franciszka.

Taki odpust możemy zyskiwać w naszym Koście każdego dnia na nabożeństwach związanych z Jubileuszem i można go ofiarować za siebie i bliskich z rodziny, a przede wszystkim za naszych zmarłych…

Niech świadomość, że modlimy się w Kościele Jubileuszowym pomoże nam dobrze przygotować się do przeżywania Jubileuszu 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i w ten sposób pogłębiajmy naszą wiarę i budujmy przyjaźń z Chrystusem, Jego Matką Maryją i całym Kościołem świętym. Wykorzystajmy w tym roku tę wielką okoliczność i przywilej Kościoła Jubileuszowego. SERDECZNIE ZACHĘCAMY.

6. Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza, aby udać się Narodową Pielgrzymką do Rzymu, aby w maju przy grobie św. Jana Pawła II świętować Jubileusz 100-tnej rocznicy Jego urodzin.

Z naszego Dekanatu jest organizowana pielgrzymka do Rzymu autokarem na 5 dni, od 14 do 19 maja, koszt 1550 zł. Więcej informacji w zakrystii i na naszej stronie internetowej… Zapisy dzisiaj i najpóźniej do środy.

Program narodowej pielgrzymki do Rzymu

7. Wszystkim życzymy dobrego niedzielnego wypoczynku, a na każdy dzień nowego tygodnia, Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej… Szczęść Boże.