Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ

Multimedia

– Módlmy się za tych wszystkich, siostry i braci, którzy dzisiaj stają przed obliczem swych prześladowców. Aby nie zadrżeli w chwili próby – modlił się abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w kolegiacie św. Floriana w Krakowie.

Właśnie teraz, może bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy być blisko Chrystusa i Jego krzyża i od Jezusa uczyć się miłości i wierności Panu Bogu pomimo wszystko – mówił na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szewczyk. Proboszcz parafii św. Floriana podkreślił, że tegoroczny Wielki Post zapamiętamy na długo, bo przeżywamy go w cieniu wojny na Ukrainie.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na cyniczną i wrogą postawę Żydów wobec Jezusa. Myśleli czysto politycznie, zaprzeczali wierze w Niego, a w cudzie wskrzeszenia Łazarza widzieli powód do donosu, czy nawet do oskarżenia Jezusa, że działa „mocą Belzebuba”. Ale byli też tacy, którzy uwierzyli posłannictwu Mistrza z Nazaretu i stali się Jego uczniami. Wśród nich był m.in. św. Jan Ewangelista. Metropolita krakowski zauważył akurat jego postawę, ponieważ dzisiejszą świątynią stacyjną w Rzymie jest kościół św. Jana przy Łacińskiej Bramie, obok którego znajduje się niewielka kaplica, która – wg tradycji – została wybudowana na miejscu, w którym św. Jan złożył świadectwo wierze. 

Arcybiskup przytoczył apokryficzny Żywot św. Jana uzupełniony przez św. Hieronima. – Wierny aż do końca. Męczennik razem z Matką Najświętszą pod krzyżem swego Mistrza. Świadek Chrystusowej miłości do końca. Stęskniony, by dać najwyższe świadectwo o Chrystusie swym życiem. Ocalony cudownie od śmierci – podsumował życie św. Jana abp Marek Jędraszewski i porównał do niego życie św. Floriana, który jest z kolei patronem kościoła stacyjnego w Krakowie.

Św. Florian został skazany na karę śmierci w 304 roku, ponieważ ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Metropolita przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który XX w. nazwał wiekiem męczenników, ponieważ ich liczba przewyższyła wszystkich zabitych za wiarę w czasie dziewiętnastu wcześniejszych stuleci. – Tak wielu we współczesnym świecie wolało oddać swoje życie dla Chrystusa i dać świadectwo prawdzie zawartej w Ewangelii, niż od Chrystusa odstąpić – mówił arcybiskup przywołując fragmenty z Apokalipsy św. Jana opisujące tryumf wiernych świadków Chrystusa. – Módlmy się za tych wszystkich, siostry i braci, którzy dzisiaj stają przed obliczem swych prześladowców. Aby nie zadrżeli w chwili próby. Aby mieli w sobie dość mocy Ducha Świętego, by z wielką ufnością i nadzieją w zwycięstwo wybielili swoje szaty we krwi Baranka – zakończył metropolita.

Czytaj dalej i posłuchaj homilii na stronie Archidiecezji Krakowskiej...


FOT. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Losowe cytaty

Panie Jezu, dziękuję Ci za wszystkie dary, którymi nas obdarzasz, za Twą opatrzność, która nad nami czuwa. Proszę, doprowadź nas do Swojego Królestwa, a tu na ziemi, racz Panie nadal zajmować się wszystkimi naszymi sprawami, naszymi radościami i problemami. Jezu kocham Ciebie, Jezu ufam Tobie. Twoja wola niech się stanie tak na ziemi jak i w Niebie, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.