Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ

Aktualności

1. Dzisiaj o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a potem Msza św.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominali:
- w czwartek bł. Czesława, prezbitera
- w sobotę św. Marii Magdaleny

3. W przyszłą niedzielę przybędzie do nas Młodzieżowy Chór Orkiestry Dętej z parafii św. Floriana w Chorzowie. Będą grać na Mszy św. o 15.15, a później będzie krótki Koncert. Informacje o koncercie są także na plakacie przy wejściu do Bazyliki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

4. Od dzisiaj, z racji tygodnia św. Krzysztofa będziemy modlili się w intencji, o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Natomiast w przyszłą niedzielę po mszach św. będzie poświęcenie pojazdów mechanicznych. W ramach akcji „Niesiemy Dobrą Nowinę Drogami Świata” organizowanej przez MIVA Polska przy Episkopacie Polski przez wpłacenie 1 grosza za szczęśliwie przejechany kilometr będziemy mogli wesprzeć zakup środków transportu dla Misjonarzy. Szczegóły akcji są na plakacie przy wejściu do kościoła. Ofiary na pomoc dla Misjonarzy można składać w skarbonce za ławkami..

5. Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia, a solenizantom i solenizantkom opieki swoich patronów. Szczęść Boże.


Słowo Metropolity Krakowskiego

Drogie Siostry, drodzy Bracia w Chrystusie!

Rozpoczął się czas wakacji. Jak zawsze dla wielu jest on okazją do odpoczynku, zmienienia codziennego harmonogramu dnia. Okres wakacji jest również czasem odkrywania Boga w otaczającym nas świecie i w drugim człowieku. Nie zmarnujmy tego czasu. Zwracam się do Was z serdecznym zaproszeniem do wzięcia udziału w tegorocznej 37. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę, która obędzie się w dniach 6-11 sierpnia. Wspólnoty spoza Krakowa na pątniczy szlak wyruszą wcześniej.

Piesza pielgrzymka to przede wszystkim niepowtarzalna okazja do otworzenia się na Boże działanie w naszym życiu. Codzienna wędrówka w grupie pątników – wypełniona Eucharystią, modlitwą, śpiewem, chwilami zadumy nad rozważanym Słowem Bożym – pozwala na nowo rozpalić w sercu płomień wiary, o który powinniśmy się troszczyć na każdym etapie naszego życia. Jednocześnie piesza pielgrzymka pozwala na nowo odkryć piękno świata. W końcu – czas pielgrzymki – to również wspaniała możliwość do budowania nowych relacji z innymi ludźmi, którzy idąc wspólnie na Jasną Górę uczestniczą w swoistych rekolekcjach w drodze.

W tym roku pielgrzymować będziemy pod hasłem „Idźcie i głoście”. Nasze wędrowanie do stóp Czarnej Madonny nie będzie zatem tylko kroczeniem przed siebie, ale będzie głoszeniem innym ludziom orędzia o Bogu, który jest Miłością. Podczas drogi wsłuchiwać się będziemy w konferencje, które pomogą nam w jeszcze lepszym przeżywaniu sakramentu pokuty i pojednania – sakramentu Bożego Miłosierdzia. Pragniemy bowiem, aby codzienne świadectwo naszej wiary nie wypływało tylko z przyswojonej kiedyś teorii, ale przede wszystkim z bezpośredniego doświadczenia Bożej Miłości. Pragniemy, aby wszyscy, którzy zobaczą naszą więź z Bogiem, zostali do Boga pociągnięci i przez Niego umocnieni.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka odbywać się będzie w roku szczególnych rocznic. Do 8 września trwają na Jasnej Górze obchody 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Korony dla Matki Bożej przesłał papież Klemens XI w 1717 r. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Od maja do października 2017 r. obchodzimy w całym Kościele 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Podczas swojej podróży apostolskiej do Portugalii Ojciec Święty Franciszek kanonizował dwójkę wizjonerów z Fatimy – Franciszka i Hiacyntę. Obecny rok jest obchodzony w naszej Ojczyźnie jako Rok św. Brata Alberta – ustanowiony z okazji przypadającej w grudniu 2016 r. 100. rocznicy jego śmierci. Dla św. Brata Alberta Matka Boża z Jasnej Góry była szczególną Orędowniczką i Opiekunką. To właśnie Jej jasnogórski wizerunek znajduje się w każdym domu zakonnym Sióstr i Braci Albertynów, bo jak pisał św. Brat Albert: „Ta Matka Boska Częstochowska jest waszą Fundatorką. Pamiętajcie o tym. Ona mnie prowadziła przez całe życie”.

Jeszcze raz gorąco i serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Polećmy się wszyscy opiece Tej, która od tylu już lat nieustannie „otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową, broni go w niebezpieczeństwach, udziela mu pociechy w utrapieniach i wspiera go w dążeniu do wiecznej ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański”.

Na czas przygotowań do pielgrzymki z serca błogosławię


Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Losowe cytaty

Panie Jezu, dziękuję Ci za wszystkie dary, którymi nas obdarzasz, za Twą opatrzność, która nad nami czuwa. Proszę, doprowadź nas do Swojego Królestwa, a tu na ziemi, racz Panie nadal zajmować się wszystkimi naszymi sprawami, naszymi radościami i problemami. Jezu kocham Ciebie, Jezu ufam Tobie. Twoja wola niech się stanie tak na ziemi jak i w Niebie, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.