Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ

Aktualności

1. Ks. Arcybiskup Metropolita w specjalnym komunikacie pozdrawia wszystkich, którzy w duchu cierpliwości i z pokorą przeżywają niedogodności związane z trwającą Epidemią KORONAWIRUSA. Ks. Arcybiskup wyraża wszystkim wdzięczność i pozostaje z nami w modlitewnej łączności i ewangelicznej nadziei…. Zachęca i prosi, aby stosować się do komunikatów i postanowień Rady Ministrów.

2. Od 19 kwietnia, restrykcje i ograniczenia związane z pandemią, zostały już złagodzone. W kościołach, na nabożeństwach może brać udział więcej wiernych, t.j. jedna osoba na 15 m2. W naszej bazylice odpowiada to ok. 52 wiernych na Mszy św. Oczywiście musi być zachowana odległość ok. 2 m, jeden od drugiego…i obowiązuje nas polecenie, że w publicznej przestrzeni używamy maseczek, zasłaniając usta i nos, to dotyczy obecności w Kościele i w kancelarii. Odpowiedzialność za wypełnienie tych nakazów ponosi każdy wierny osobiście.
Na czas Komunii św. usta należy odsłonić. Przypominamy, że nadal obowiązuje zasada, że w czasie epidemii przyjmujemy Komunię św. na lewą dłoń. Musimy unikać okazji zarażania się i przekazywania choroby… Mamy nadzieję, że wszelkie regulacje, są po to by nam pomagać…, abyśmy doszli do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu, ale to jeszcze potrwa jakiś czas…, tym bardziej, że w naszym kraju krzywa zachorowań jest dość duża i jeszcze rośnie. Apelujemy jeszcze raz, bądźmy roztropni, cierpliwi i wyrozumiali, byśmy z Boża pomocą wyszli zwycięsko i zdrowo z epidemii koronawirusa…
W tej intencji zachęcamy do codziennej modlitwy, w naszych rodzinach.

3. Nadal nam towarzyszy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedzielne, której udzielił Ks. Arcybiskup Metropolita. Prosimy, aby wierni, szczególnie z grupy ryzyka, starsi i chorzy, pozostawali jeszcze w swoich domach. Jak już wiemy, z naszego Kościoła wszystkie Msze św. są transmitowane za pomocą strony internetowej. Przypominamy i zachęcamy, by uczestnicząc we Mszy św. za pomocą Internetu, także duchowo przyjmować Komunię św.…

4. Wszystkim, Parafianom, Gościom i Przyjaciołom, którzy się z nami łącza w modlitwie składamy serdeczne podziękowania… Dziękujemy także za przekazywane i przesyłane na konto, ofiary na potrzeby naszej parafii….Bóg zapłać.

5. W liturgii, w tym tygodniu, będziemy wspominać:
- w czwartek liturgiczne święto św. Katarzyny ze Sieny, doktora Kościoła i patronki Europy.
- w piątek 1 maja wspomnienie św. Józefa rzemieślnika. W piątek 1 maja nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ks. Arcybiskup udzielił dyspensy
- w sobotę Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym roku ta uroczystość z 3 maja, wypada w niedzielę Wielkanocną i dlatego została przeniesiona na sobotę. Msze św. będziemy odprawiać tak ja zostały zamówione od. 6.00 – 9.00 co pół godziny i dodatkowo będą Msze św. o 11.00, o 12.15 i jak zwykle o 18.30. Dobrze się składa, że jest więcej Mszy św. w Święto Królowej Polski, bo więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć, pamiętając, że na jednym nabożeństwie, może być tylko 52 osoby.

6. Za tydzień, w poniedziałek 4 maja, Uroczystość Odpustowa ku czci św. Floriana Męczennika, patrona naszej Parafii. W tym dniu o godz. 9.00 będzie Msza św. z udziałem Kominiarzy a o 12.15 z udziałem delegacji Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.. Dokładne informacje o odpuście podamy w przyszłą niedzielę.

7. Jeśli chodzi o sakramentalną spowiedź w okresie pandemii. W naszej Bazylice, podczas nabożeństw, jeden kapłan jest zawsze do dyspozycji wiernych. Można także w godzinach popołudniowych i przed wieczornym nabożeństwem poprosić o spowiedź…. Ks. Dyżurny jest do dyspozycji.. Można umówić się telefonicznie, albo zgłosić w zakrystii. Ubolewamy nad tym, bo czas pandemii, jest to bardzo trudny dla spowiedzi indywidualnej. Musimy dołożyć wszelkich starań, używając maseczek, osłon, i odpowiedniej odległość, by przy okazji spowiedzi nie doszło do wzajemnego zakażenia się i przekazywania choroby. Prosimy tutaj o wyrozumiałość i daleko idąca ostrożność dla dobra nas wszystkich.

8. W tym tygodniu wypada I piątek i I sobota miesiąca maja. Msze św. wotywne jak zwykle… W sobotę o godz. 9.00 Msza św. połączona z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Matki Bożej i zmiana tajemnic Żywego Różańca. Zapraszamy rodziny i małżeństwa, które modlą się i proszą o dar potomstwa i te rodziny, które oczekują na narodzenia dziecka.

9. Chorych w domu odwiedzamy tylko na specjalne zgłoszenie i zaproszenie rodziny. Miejmy na uwadze trwającą pandemie, ale także dobro duchowe chorych.. Kapłani zawsze odwiedzą chorych w sytuacjach trudnych i w sytuacji zagrożenia życia. Prosimy zgłaszać telefonicznie albo w zakrystii.

10. W czwartek rozpoczynamy nabożeństwa majowe. W tym roku nabożeństwa majowe z modlitwami do św. Jan Pawła II będą o godz. 18.00 przy głównym ołtarzu, a później Msza św. wieczorna. Tylko kilka dni dzieli nas od wspomnienia 100-nej rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II, tym bardziej zachęcamy do modlitewnej łączności w kościele i w rodzinach za pomocą transmisji internetowej.

11. Księża biskupi zachęcają i proszą bardzo wiernych, o modlitwę o potrzebny deszcz dla rozwoju przyrody, by nie zabrakło nam chleba i wody…Oby Bóg Miłosierny oddalił od nas nieszczęście suszy….

12. Niechaj Chrystus Zmartwychwstały nam wszystkim błogosławi…Matka Najświętsza niech wstawia się za nami… Życzymy dobrej niedzieli…. W rodzinach obdarzajmy się wzajemnie miłością i serdecznością. Z nadzieją i w dobrym zdrowiu oczekujmy na pokonanie wirusa i epidemii w naszej Ojczyźnie i na całym Świecie…….. Szczęść Boże.


Intencje Mszy świętych
26 kwietnia – 2 maja 2020 r.

III-NIEDZIELA WIELKANOCNA 26.04.
6.30 Śp. Aniela KRAUS / 15 gr /
8.00 1/Śp. Jacek i Alicja STANISZEWSCY
2/Śp. Elżbieta BABIJ / 11 gr /
9.30 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 25 gr /
11.00 Śp. Marianna SIOŁA / 14 gr /
12.15 Dziękczynna, z okazji 50 rocznicy małżeństwa Zofii i Michała
DASZKIEWICZÓW, z prośbą o bł. Boże na dalsze lata życia
15.15 Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 25 gr /
18.30 Śp. Bogusława WARCIAK / 6 gr /
20.00 Śp. Marian BĄK, od szwagierki Krystyny z rodziną

PONIEDZIAŁEK 27.04.
6.00 Śp. Bogusława WARCIAK / 7 gr /
6.30 Śp. Marianna SIOŁA / 15 gr /
7.00 Śp. Elżbieta BABIJ / 12 gr /
7.30 Śp. Aniela KRAUS / 16 gr /
8.00 Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 26 gr /
9.00 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 26 gr /
18.30 Śp. W intencji Magdaleny, o szczęśliwą operację i łaskę zdrowia

WTOREK 28.04.
6.00 Śp. Bogusława WARCIAK / 8 gr /
6.30 Śp. Elżbieta BABIJ / 13 gr /
7.00 1/Śp. Zofia, śp. Antonina i śp. Mieczysław WÓJCIKOWIE, śp. Franciszka ZIERNIK
2/O zdrowie dla Damiana i Dominiki i o szczęśliwe zdanie matury
7.30 Śp. Aniela KRAUS / 17 gr /
8.00 1/Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 27 gr /
2/Przebłagalna, za żonę Martę od Męża
9.00 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 27 gr /
18.30 Śp. Marianna SIOŁA / 16 gr /

ŚRODA 29.04.
6.00 Śp. Aniela KRAUS / 18 gr /
6.30 1/Śp. Marianna SIOŁA / 17 gr /
2/Śp. Elżbieta BABIJ / 14 gr /
7.00 Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 28 gr /
7.30 Śp. Bogusława WARCIAK / 9 gr /
8.00 Śp. Mieczysław, o radość życia wiecznego
9.00 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 28 gr /
18.30 Śp. Wanda GÓRSKA, w 10 rocz. śm.,
ZBIOROWA -- za Żywych

CZWARTEK 30.04.
6.00 1/Śp. Bogusława WARCIAK / 10 gr /
2/Śp. Stanisław WARCIAK
6.30 Śp. Aniela KRAUS /19 gr /
7.00 Śp. Elżbieta BABIJ /15 gr /
7.30 Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 29 gr /
8.00
9.00 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 29 gr /
18.30 Śp. Marianna SIOŁA / 18 gr /

PIĄTEK 01.05.
6.00 1/Śp. Marianna SIOŁA / 19 gr /
2/Śp. Bogusława WARCIAK / 11 gr /
6.30 1/Śp. Cecylia CHWASTEK / 1 gr /
2/Śp. Elżbieta BABIJ / 16 gr /
7.00 Śp. Helena MITAN / 1 gr /
7.30 Śp. Aniela KRAUS / 20 gr /
8.00 Śp. Stanisław i Daniela KRÓL / 30 gr /
9.00 Śp. Janusz ZAJĄCZKOWSKI / 30 gr /
18.30 ZBIOROWA -- za Zmarłych

SOBOTA 02.05. UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI KRÓLOWEJ POLSKI
6.00 Śp. Władysław JAMRUCH
6.30 1/Śp. Cecylia CHWASTEK / 2 gr /
2/Śp. Bogusława WARCIAK / 12 gr /
7.00 Śp. Helena MITAN / 2 gr /
7.30 Śp. Aniela KRAUS / 21 gr /
8.00 Śp. Śp. Elżbieta BABIJ / 17 gr /
9.00 Śp. Marianna SIOŁA / 20 gr /
18.30 Śp. Józef TELESZ, od doc. Marii FORNAL

 

Losowe cytaty

Nie musisz nic robić, by Mi się przypodobać. Wystarczy, że Mnie bardzo kochasz, bo Ja kocham Cię bezgranicznie. Mów do Mnie tak, jakbyś rozmawiał ze swoim przyjacielem.