PL

PL

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Wszystkim życzymy owocnego przeżywania Liturgii Wielkiego Tygodnia w niezwykle wyjątkowych i trudnych warunkach.

1. W związku z trwającą Epidemią KORONAWIRUSA nadal zachowujmy daleko idącą ostrożność, spokój i cierpliwość. Stosujmy się do komunikatów i postanowień Ministerstwa Zdrowia.

2. Ks. Arcybiskup udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i prosi, aby wierni pozostawali nadal w swoich domach.. Wszystko na to wskazuje ze takich okolicznościach pandemii będziemy przeżywać najważniejsze dla naszej wiary wydarzenia Misterium Paschalnego. Dlatego w tym roku Triduum Paschalne będziemy przeżywać właściwie bez udziału wiernych. Na Mszy św. i innych celebracjach jednorazowo może być tylko 5 osób…..Bardzo prosimy o przestrzeganie tego przepisu. Zachęcamy, aby korzystać z transmisji Mszy św. i wszystkich ceremonii Wielkiego tygodnia w Telewizji, Radiu czy Internecie. Na naszej stronie internetowej można znaleźć transmisje wszystkich nabożeństw odprawianych w Wielkim Tygodniu w naszym kościele.

3. W Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Przed południem nie będzie żadnych nabożeństw. Dopiero wieczorem o godz. 18.00 będzie koncelebrowana Msza św. Wieczerzy Pańskiej, a później adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do ok. 22.00. Ciemnica będzie przygotowana w głównym Ołtarzu, tak, aby wierni mogli się łączyć w adoracji za pomocą transmisji internetowej. Będzie można przychodzić także do kościoła na krótką modlitwę, ale pamiętając, że jednorazowo może być tylko 5 osób. Dziękujemy Różom Żywego Różańca za zamówione intencje Mszy św. za księży pracujących w naszym kościele.

4. Wielki Piątek – Dzień Męki i śmierci naszego Zbawiciela. Możliwość adoracji w ciemnicy od godz. 6.00. W kościele przed południem, o godz. 10.00. będzie Droga Krzyżowa. Wieczorem nie będzie Drogi Krzyżowej ulicami parafii… Ale to nabożeństwo odprawimy w Kościele o godz. 20.30.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Ten post obowiązuje dorosłych od 18 do 60 roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, jak w każdy piątek całego roku. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. W Wielki Piątek o godz. 15.00 W swoich mieszkaniach zachęcamy do modlitwy w godzinie śmierci Pana Jezusa i adoracji Krzyża. W Kościele o 15.00 będzie Koronka i rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Adoracja Krzyża św.. Adorując można uklęknąć przed krzyżem alb oddać głęboki ukłon, w tym roku bez ucałowania…Po zakończonej liturgii będzie adoracja w Grobie, który też będzie przygotowany w głównym ołtarzu, tak, aby wierni po przez transmisje mogli łączyć się w adoracji i modlitwie do ok. godz. 23.00.

5. Wielka Sobota– Adoracja P. Jezusa w grobie trwać będzie od godz. 6.00 do 18.00. Zapraszamy do modlitwy i czuwania. W tym roku z uwagi na epidemię nie będzie obrzędu poświęcenia pokarmów w kościele. Możemy to uczynić sami odmawiając modlitwę przed posiłkiem z całą rodziną w niedzielę Zmartwychwstania. Wzór takiej modlitwy jest na stronie internetowej.

6. Obrzędy Wigilii Paschalnej w sobotę rozpoczną się o godz. 19.00. W tym dniu będziemy dziękować za dar wiary i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i będziemy uczestniczyć we Mszy św. Wigilii Paschalnej, po zakończeniu będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i przy dźwięku dzwonów rezurekcyjnych zaśpiewamy pieśń o Zmartwychwstaniu Pańskim…Wesoły nam dziś dzień nastał…. i Ciebie Boga Wysławiamy..

7. Wielka Niedziela – Dzień zmartwychwstania Chrystusa. Procesji Rezurekcyjnej rano już nie będzie. Msze św. będą odprawiane jak w każdą niedzielę, ale też zachęcamy, aby z powodu epidemii pozostać jeszcze w domu i korzystać z różnych transmisji i łączyć się także z nabożeństwami w naszym kościele. Choć jak słyszymy od 12 kwietnia rygory ostrożności mają być trochę złagodzone. Czyli od Wielkiej Niedzieli i jednorazowo na nabożeństwie będzie mogło być do 50 osób…. To też nie wielka liczba, ale jak obserwujemy, słuchając wiadomości na ten temat, stan epidemii trwa nadal….., Tutaj bądźmy roztropni…. Nie narażajmy siebie i innych na chorobę koronawirusa. ZOSTAŃMY JESZCZE WDOMU.

8. W związku z trudną sytuacją epidemii, nie organizujemy też spowiedzi w zwyczajnej formie w kościele z okazji Wielkanocy. Jednak w razie potrzeby kapłani będą do dyspozycji wiernych. W naszym kościele kapłani pełnia dyżur w tym tygodniu, do środy od 6.00 do 9.30 i po południu od 15.00 do 19.00. można skorzystać ze spowiedzi w kaplicach ze nawy południowej lub konfesjonale. Dla dobra nas wszystkich, w kontakcie ze spowiednikiem, prosimy, aby penitenci zachowywali bezpieczna odległość. Po spowiedzi będzie można przystąpić do Komunii św.

9. Jak już informowaliśmy, można także skorzystać z aktu żalu doskonałego…, aby święta przeżyć w przyjaźni z Chrystusem. Dokładne wyjaśnienia na ten temat są też na stronie internetowej naszej parafii.

10. W związku z pandemią nie będzie też odwiedzin Chorych przed świętami w domu. W wyjątkowych sytuacjach i w niebezpieczeństwie śmierci, zgłoszenia telefoniczne uzgadniamy z kapłanem.

11. Wszystkim życzymy owocnego przeżywania Liturgii Wielkiego Tygodnia w niezwykle wyjątkowych i trudnych warunkach….Nasze niezadowolenie i smutek z tego powodu łączmy z krzyżem Chrystusa, ale też z wielką nadzieją i przekonaniem, że po męce, po śmierci Pana Jezusa na krzyżu był poranek zmartwychwstania…..Niech ta nadzieja nam towarzyszy w pokonaniu epidemii i wirusa….Pamiętajmy codziennie o wspólnej rodzinnej modlitwie… Życzymy zdrowia i dobrego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Szczęść Boże.

Błogosławieństwo pokarmów w domu